Selasa, 04 Mei 2010

Kosifler OtoGünümüz çağdaş tasarım felsefelerine dayanılarak tasarlanan 13 katlı Kosifler Oto Bostancı, bina ve proje olarak dünyanın en büyük, çok katlı BMW kompleksi olmasının yanı sıra etkileyici tasarımı, görkemi ve inşaat kalitesiyle BMW AG tarafından da ödüllendirildi.


İstanbul kentinin, Bostancı-Küçükyalı semtlerinin sınırında yer alan ve toplam 57.000m2 inşaat alanı içeren Kosifler CENTER, günümüz çağdaş tasarım felsefelerinin buluştuğu bir ileri teknoloji ve dizayn dünyası olarak tamamı Türk mimar ve mühendislerce tasarlanmıştır.

Kompleksin 35.000 m2 lik bölümünde Kosifler Oto Servis ve Tic.A.Ş., BMW, MINI ve Land Rover markaları için satış ve satış sonrası hizmet sunacak.

Bu yapı kompleksi, estetik kalitenin ve yüksek teknolojinin sembolü haline gelmiş BMW otomobillerinin yanısıra, doğadaki gücün temsilcisi Land Rover ve şehir yaşamının belki de en şakacı yönünü vurgulayan MINI gibi 3 farklı otomobil anlayışının bir araya geldiği mimarisiyle dünya genelinde öncü bir tesis niteliği taşımaktadır.

Geleneksel Türk mimarisinin önemli bir öğesi olan avlu, sadeliğin ve kusursuz işlevselliğin tartışmasız en önemli tasarım kriteri olarak kabul edildiği bu projede de kendini çevreleyen Show-Roomlar ve 22 katlı ofis kulesinin ilginç geometrisi ile biçimlenirken, yaşam ve heyecan dolu bir kentsel mekan olarak bu kitleleri birbirine bağlar.

Tesisin yer aldığı arazinin fiziksel koşullarının sonucu olarak, satış sonrası hizmetlerin verildiği atölyelerin üst üste gelen katlarda planlanmış olması bu yapıya, dünyadaki ilk çok katlı servis binası olma özelliğini kazandırmıştır. Aynı fiziksel koşullar, showroomların da biçimlenişinde etkili olmuş ve sonuçta boşluklu mekan anlayışı ile heyecan verici ışık oyunlarının gerçekleştiği, sadeliği ile sergilenen objeleri ön plana çıkarırken de ilgili tüm çalışma mekanlarının aynı çatı altında toplanarak optik iletişimin sağlandığı günümüz çağdaş çalışma ortamına uygun bir anlayış ortaya çıkmıştır.

Anadolu yakasının her yerinden ulaşımın son derece kolay olduğu Kosifler Oto Bostancı ya, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden girişin bulunması, Avrupa yakası için de ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Uluslar arası yabancı firmaların yoğun olarak bulunduğu bir bölgede bulunan tesis, Sabiha Gökçen Havaalanı na yakınlığı ile de dikkat çekmektedir.
Tesiste her ayrıntı düşünülmüş olup, çevreden, tasarruflu işletmesine kadar, en küçük birimdeki çalışanımızın bile yapacağı işlerin altyapısı hazırlanmış ve sonuçlandırılmıştır. Çok işlevselliğin getirebileceği karmaşıklık, mimari çözümlerdeki kesin fonksiyon ayrımlarının yanısıra, bina içinde yer alan elektronik düzenlemeler ile kullanıcıların faydalanabilecekleri bir avantaja dönüştürülmüş, gerek kullanılan ekipmanlar, gerekse mekanları donatan malzemeler, böylesi ileri bir teknolojiye uygun olarak seçilmiştir.

Binada, depremle ilgili önlemler kapsamında, deprem separatörleri, asansörlerde paraşüt frenleme tertibatı ile deprem sensörleri, kanal sistemlerinde depreme dayanıklı askılar kullanılmıştır. Atölyelerde ve garajlarda yanmayan armatür sistemlerinin tercih edildiği tesis, dünya NFB normlarına uygun yangın sistemleriyle donatılmıştır.

Binanın önemli özellikleri arasında, çalışanların ve atölyelerin, müşteriler tarafından görülebilir olması ile yedek parça depolarına ve atölyelere çabuk ulaşılabilir olmasını sayabiliriz.
Günümüz çağdaş planlama ilkeleri doğrultusunda, başta insana verilen önem, tüm mekan özelliklerine yansıtılırken, ekolojik açıdan yapıda her türlü önlem alınarak, çevre koruma bilincinin en üst düzeyde gerçekleşmesi sağlanmıştır.
Bilişim altyapısı fiber-optik omurgaya sahip olup Windows2000 işletim sistemli bir network ve AS400 bilgi bankası ile desteklenmektedir.

Binanın Özellikleri

Binanın en büyük özelliği akıllı bina olmasıdır. Akıllı binadan kasıt bütün binanın otomasyon odasından kumanda edilebilmesidir. Binanın her yeri en küçük ayrıntısına kadar bu otomasyondan kumanda edilmektedir. Mesela bir yangın durumunda tüm kapıların kilit sistemleri otomasyon odasından otomatik olarak açılıp, kapanmaktadır.

Camların ısı geçirme özelliği ve gölgeleme katsayısı yüksek olup enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Binada, 5 gözlü toplam 1280m3 kapasiteli su deposu bulunmaktadır. Arıtma sistemimiz uluslararası satandartlara uygun olup sırası ile 1 kaba filtre, 1 mikron filtre, 1 klorlama, 1 sertlik giderici ve 1 karbon aktif filtreden oluşmaktadır. Su depoları izolasyonu hijyen esaslı olup, buna uygun şekilde kaplanmıştır. Yağmur ve atık su sistemi doğrudan şehir şebeke sistemine bağlıdır. Bina doğal gaz sistemi ile ısıtılmaktadır.

Bina içerisindeki tüm kapılar olası bir yangın anında 30 dakika süre ile yangına dayanıklıdır.

Binanın elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için kullanılan trafo, Kosifler Oto tarafından yapılmış olup, 4800kwa gücündedir ve bu trafo orta büyüklükte bir köyün tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir.

Gerek bina, gerekse fonksiyonları ile çevrenin korunması için azami dikkat gösterilen komplekste, katı atıklar ayrı ayrı yerlerde toplanmaktadır.

Atölyelerimizde araçlardan çıkan yağlar da merkezi atık yağ deposunda toplanıp, yeniden değerlendirilmek üzere farklı sanayilere aktarılmaktadır. Ambalaj kirliliğini önlemek için de yağlar tankerler ile getirilerek buradaki yağ tankları ve borular aracılığı ile servisteki iş alanlarına dağıtılmaktadır.

Kaporta ve boya atölyesinde, solvent ve benzeri kimyasal maddelerin çevreye olan zararlı etkilerini, firma olarak minimuma indirmek prensibi gereği, su bazlı boya üzerinde yoğunlaşılmaktadır.

Atık yağlar ile temiz yağlar paslanmaz çelik depolarda toplanmakta olup, atık yağların şehir kanallarına gitmemesi için yağ ayıracı kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik depolarımız ISO9001 standartlarına uygun dizayn edilmiştir.

Tüm atölye katları ilgili satış departmanlarının müşteri kabulleri ile bağlantılıdır. Yani müşteri ile servis arasında şeffaflık ön plandadır. Müşterilere, araçlarının servis alanlarında ne tür işlemlerden geçirildiğini rahatlıkla görebilme olanağı sunulmaktadır.


Teknik Servis Personeli BMW, MINI ve Land Rover eğitmenleri tarafından eğitilmiş olup, bu eğitimler devamlılık göstermektedir. Bu da insana ve müşteriye verilen değerin ve hizmetin bir parçasıdır.

BMW Showroom

Her BMW otomobilinin kendi dinamizmine yakışır, teknolojiyle uyumlu, yenilikçi kişiliği ile çekici ve sadeliğin huzur verici keyfini yaşayacaksınız.

MINI Showroom

İsmiyle MINI, ancak tasarımındaki renklerle ve gücüyle, ne kadar heyecanlı olduğunu gördüğünüzde şaşırmayacaksınız.

Land Rover Showroom

Off-Road tutkunları ve 4X4 hayranları için doğa ile iç içe bir mekan, kendinizi bir off-road pistinde bulacaksınız ve belki de hep düşündüğünüz ama cesaret edemediğiniz off-road hayalinize profesyonel bir adım atmış olacaksınız.

Servis

Otomobilinizi servis için Kosifler Oto Bostancı ya getirmek demek; keyifli bir mekanda, oldukça keyifli saatler geçirmek ve hiç ummadığınız bir otomobil dünyasının kapılarını aralamaktır.

Tüm otomobillerin bakım ve onarımlarında yüzde yüz orijinal parçalar kullanılmaktadır. Bayimizin, fenni muayene yapabilecek kapasitede teknik donanıma sahip olup, konuyla ilgili kanunun yayınlanması beklenmektedir.


Mevcut kadro ile 1 vardiyada yani 8 çalışma saatinde 100 BMW ve 50 Land Rover aynı anda teknik servis hizmeti alabilmektedir.

Diğer
Müşteriler, kafenin hizmetinden yararlanabilir, TV seyredebilir, BMW, MINI, LAND ROVER butiklerimizden günün her saatinde alışveriş yapabilir, kendi özel işlerini otomobillerini beklerken rahatsız edilmeden takip edebilir ve istedikleri zaman internet servislerinden faydalanabilirler.

Kosifler Oto, müşterilerin otomobilleri ile ilgili her türlü sigorta işlemlerini yapmakta ve sonrasında da yürütmektedir, problemler karşısında sigorta firması ile direkt Kosifler Oto ile muhatap olmaktadırlar.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar